همه چیز درباره جراحی دندان!

 حفظ سلامت دندان‌ها، از جنبه‌های مختلفی بررسی می‌شود. یکی از مواردی که شاید با مراجعه به پزشک در کلینیک باشار در تهران به شما پیشنهاد داده شود؛ جراحی دندان است. در واقع پروسه‌ای که در آن دندان شما به طور کامل از ریشه جدا می‌شود که در واقع با نام کشیدن نیز در بین افراد رواج دارد. تاکنون دلایل متعددی برای انجام آن ارائه شده است با این حال پزشک حاذق تمام تلاش خود را برای حفظ دندان طبیعی می‌کند و اگر پر یا روکش کردن نتواند به یاری دندان‌های شما بشتابد در نهایت کشیدن آن پیشنهاد می‌شود.

جراحی دندان - کلینیک باشار

 دلایل انجام جراحی دندان

 همانطور که در ابتدا نیز ذکر کردیم پزشک در ابتدا به ترمیم دندان و بازسازی دندان‌های آسیب دیده می‌پردازد و در نهایت اگر این روش‌ها مؤثر نبود، یا دندان به قدری آسیب دیده بود که نتوان آن را تقویت کرد، جراحی دندان می‌تواند کارساز باشد. از جمله دلایلی که دندان پزشک جراحی را به شما پیشنهاد می‌دهد عبارت است از:

 1.  پوسیدگی شدید دندان
 2.  ایجاد شکستگی در آن
 3.  وجود دندان نهفته
 4.  شلوغی دندان‌ها
 5.  بیماری شدید لثه
 6.  نیاز به کاشت دندان به علت از بین رفتن کامل دندان‌ها

 اقدامات قبل از جراحی دندان

 برای اینکه عمق پوسیدگی و صدمات وارده مشخص شود، دندان پزشک از شما می‌خواهد که تصاویر رادیولوژی از دندان‌های خود تهیه کنید. اما قبل از برداشتن هر گامی لازم است که حتماً در رابطه دارو، ویتامین یا هر نوع مکملی که به صورت خودسرانه مصرف می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. بعد از اینکه تمام اطلاعات گردآوری شد، پلن جراحی با اعمال بی حسی آغاز می‌گردد.

 بی حسی در جراحی دندان

 اغلب پزشکان برای اینکه بتوانند تغییرات لازم بر عضو مورد نظر را طی جراحی انجام دهند از بی حسی استفاده می‌کنند. البته در برخی از موارد که بیماران بسیار مضطرب هستند، دندان پزشک ممکن است استفاده از آرام بخش را پیشنهاد دهد. مواد بی حسی مورد استفاده در کشیدن دندان، در گروه بندی زیر جای می‌گیرد:

اکسید نیتروژن: این گاز که با نام گاز خنده نیز شناخته می‌شود، از طریق ماسک بر روی دستگاه تنفسی تان اعمال می‌شود. با تنفس این گاز و وارد کردن آن به شش‌هایتان، متوجه درد حاصل از جراحی دندان نخواهید شد. این گزینه برای کسانی مناسب است که می‌خواهند آثار بیهوشی چندان زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار ندهد.

آرام بخش‌های خوراکی: این دسته از مواد از طریق دهان و معمولاً به شکل قرص هستند. حدود یک ساعت قبل از ملاقات با دندان پزشکی لازم است آن‌ها مصرف کنید. داروهای رایج مورد استفاده برای این منظور دیازپام، میدازولام، تریازولام و لورازپام است. در برخی موارد این روش به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با آرام‌بخش درون وریدی با اکسید نتیروژن همراه می‌شود. اینکه چه مقدار از این دارو برای شما استفاده شود، به توجه به نیاز شما تعیین می‌گردد. افرادی که پزشک به آن‌ها آرام بخش‌های خوراکی را پیشنهاد می‌دهد، به حضور یکی از آشنایان به عنوان همراه در کنار خود نیاز دارند.

اعمال بی حسی موضعی: با پیشرفت علم در حوزه دندان پزشکی، متخصصان به تدریج متوجه این موضوع شدند که نیازی به خوردن آرام بخش و استفاده از گاز نیتروژن اکسید نمی‌باشد؛ بلکه تنها با درگیر کردن همان بخش از عضو می‌توان شرایطی را فراهم آورد که جراحی دندان را انجام داد. بسته به این موضوع که چه تغییراتی مد نظر قرار دارد، مقادیر متفاوتی از داروی بی حسی اعمال می‌شود.

در طول جراحی دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

 در ابتدا پزشک بعد از بررسی دقیق تصاویر تهیه شده، بی حسی موضعی را در محل مورد نظر اعمال می‌کند. ترکیبات موجود در آن به گونه‌ای است که حس بخش نسبتاً وسیعی از نقطه مورد نظر و لثه را از بین می‌برد. سپس پزشک با استفاده از ابزار جراحی به آرامی دندان پوسیده را از ریشه به بیرون می‌کشد. در برخی موارد دیواره‌های دندان به اندازه‌ای نیستند که بتوان با تکیه بر آن دندان را به سمت بیرون هدایت کرد، پزشک از یک برش کوچک استفاده می‌کند. بعد از اینکه دندان جراحی شد، بقایای ریشه از محیط لثه خارج می‌شود تا لثه شما عفونت نکند. اگر پزشک از برش برای حذف دندان‌ها استفاده کند، در نهایت با اعمال بخیه، محل برش‌ها را به هم پیوند می‌زند.

 بعد از جراحی دندان

 بعد از اینکه پروسه با موفقیت به اتمام رسید، دندان پزشک یک گاز استریل در محل جراحی قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد که با اعمال فشار جزئی، از خونریزی آن جلوگیری کنید. این کار کمک شایانی به انعقاد خون شما می‌کند و در نهایت به ترمیم لثه منجر می‌شود. شما زمانی مجاز به برداشت گاز استریل می‌باشید که خونریزی به طور کامل متوقف شده باشد. اگر بعد از گذشت 24 ساعت، خونریزی خفیفی داشتید جای نگرانی ندارد زیرا به مرور بهبود می‌یابد.

 مزایای جراحی دندان

 با این وجود که این روش از قدیم در بین دندان پزشکان رایج بوده است، قطعاً مزایای منحصر به فردی دارد که متدهای دیگر نتوانسته اند جایگزینی برای آن باشند. از جمله مزایای جراحی کردن دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  کاهش چشمگیر باکتری‌های دهان که به لثه و دندان شما آسیب می‌رساند.
 •  کشیدن دندان مانعی است در برابر انتقال پوسیدگی به سایر دندان‌ها که در نهایت به حفظ سلامتی آن‌ها کمک می‌کند.
 •  جراحی دندان‌های شکسته و عفونی از ایجاد درد در آن‌ها جلوگیری می‌کند و روش قطعی در برابر گسترش عفونت تلقی می‌شود.

 ریسک‌های دندان کشیدن

 از آنجایی که این متد ماهیت جراحی دارد، عوارض مشابهی با سایر جراحی‌ها دارد. از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1.  عفونت بعد از جراحی
 2.  خشکی ریشه
 3.  آسیب‌های موقت عصبی
 4.  تأخیر در بهبودی

 دوران نقاهت بعد از کشیدن دندان

 این موضوع که به چه مدت بعد از این پروسه به استراحت نیاز داریم، کاملاً به پیچیدگی پروسیجر بستگی دارد. با این حال اکثر بیماران بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی دو الی سه روز می‌توانند به روتین زندگی خود بازگردند. با جراحی کردن، استخوان فک شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد که بهبودی آن به مدت زمان بیشتری نیاز دارد، تنها به این شرط که مراقبت‌های بعد از جراحی دندان را به خوبی رعایت کنید. در نهایت اگر به ایمپلنت دندان خود می‌اندیشید بعد از بهبودی کامل و با تأیید پزشک، می‌توانید کاشت دندان انجام دهید.

 مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان

 بعد از اینکه دندان‌های پوسیده از محیط دهان خارج شد، لازم است که اقدامات زیر را برای بهبودی هرچه سریع‌تر مد نظر قرار دهید:

 •  محیط دهان خود را تمیز نگه دارید. با استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال دو الی سه بار در روز دهان خود را شستشو دهید. استفاده مستقیم از مسواک بر نقطه مورد نظر تا تأیید پزشک ممنوع می‌باشد با این حال می‌توانید، سایر دندان‌ها را هم بشویید و هم نخ بکشید.
 •  در مصرف داروها به صورت مرتب کوشا باشید. دندان پزشک برای کنترل عوارض بعد از جراحی برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می‌کند؛ بسیار اهمیت دارد که آن در زمان بندی مشخص مصرف شوند.
 •  از انجام فعالیت‌های شدید حداقل تا دو روز بعد از پروسیجر پرهیز کنید. هر گونه افزایش ضربان قلب، ریسک خونریزی بعد از جراحی دندان را افزایش می‌دهد.48 تا 72 ساعت بعد از پروسه، رفتن به باشگاه ممنوع است. در این مورد بهتر است نظر پزشک را جویا شوید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها