ترمیم دندان + بازسازی دندان های پوسیده

بسیاری با عوارض پوسیدگی دندان درگیرند و از این بابت رنج می برند و این مورد ، امری عادیست که همه افراد حداقل یک بار با آن دست و پنجه نرم می کنند و بایستی درصدد ترمیم دندان خود برآیند. در چنین شرایطی ، دندانپزشک خوب در تهران ، پوسیدگی دندان را از بین می برد و با استفاده از مواد جایگزین ، اقدام به پر کردن جای خالی می کند. معمولاً پوسیدگی با عفونت همراه است و در اولین گام ، دندانپزشک درصدد از بین بردن آن بر میاید. در ادامه مقاله از باشار کلینیک ، با انواع مواد پرکننده و نحوه ترمیم دندان پوسیده آشنا خواهید شد.

 

ترمیم-دنداان--کلینیک-باشار

 

ترمیم دندان زمانی توصیه می شود که به دلایل مختلف ، مشکلی در ظاهر و عملکرد دندان پیش آمده و ادامه این مشکل ممکن است منجر به از دست دادن آن شود. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق ، بایستی به موقع نزد دندانپزشک مراجعه کنید و اقدامات درمانی را از سر بگیرید.

علت های ترمیم دندان

دندان به دلایل مختلفی همچون شکستن ، ترک خوردن ، دندان قروچه ای که منجر به فرسودگی شود و غیره نیاز به پر کردن و ترمیم پیدا می کند. علل آسیب دندان ممکن است جزئی یا متوسط و شدید باشند. آسیب های جزئی شامل تغییر رنگ ، پوسیدگی سطحی ، ترکی خوردگی کم و لب پریدگی جزئی می شوند. همچنین ، آسیب های متوسط تا شدید به دلیل ، خوردگی دندان ، پوسیدگی های عمیق ، شکستگی و ترک خوردگی های عمیق بوجود می آیند.

معاینه جهت ترمیم دندان پوسیده در تهران

چندین روش برای تشخیص و معاینه پوسیدگی انجام می شود که عبارتند از معاینه ظاهری ، عکس برداری با اشعه ایکس ، استفاده از رنگ مخصوص برای تشخیص پوسیدگی ، استفاده از فلورسانس لیزر.

معاینه ظاهری دندان. معمولاً پوسیدگی باعث تغییر رنگ دندان شده و این نقاط به راحتی قابل مشاهده هستند و نشانه ای برای رسیدگی و ترمیم دندان است. برای تشخیص پوسیدگی ، متخصص از وسیله ای به نام اکسپلورر استفاده می کند ، چون هر تغییر رنگی دلیل بر پوسیدگی نیست.

عکس برداری با اشعه ایکس. عکس برداری پوسیدگی در مینای دندان ، کناره های آن و عاج را دقیق تر نشان می دهد. البته این روش ، برای تشخیص پوسیدگی های جزئی در قسمت های بالایی دندان ، دقت بالایی ندارد. علاوه بر این ، مواد پر شده در دندان هم باعث می شود پوسیدگی بطور دقیق معلوم نشود.

استفاده از رنگ مخصوص برای تشخیص پوسیدگی و ترمیم دندان. یکی از راه های تشخیص پوسیدگی در کلینیک خوب در تهران ، استفاده از رنگ مخصوص بر روی دندان است. این رنگ به بخش های پوسیده می چسبد و به این ترتیب می توان درمورد این قضیه به قطعیت رسید.

استفاده از فلورسانس لیزر. برای تشخیص پوسیدگی می توان از این روش استفاده کرد. این راه ، بویژه برای تشخیص حفره ها و شکاف های بالای دندان های آسیاب کاربرد دارد.

روش های ترمیم دندان در تهران

با توجه به نوع و شدت آسیب دندان ، روش مناسب برای ترمیم دندان به کار می رود. قبل از انجام اقدامات درمانی بایستی عکس رادیولوژی از دهان و دندانتان تهیه نمایید.

دو روش برای ترمیم دندان وجود دارد که شامل ترمیم مستقیم و غیرمستقیم می شوند. ترمیم مستقیم برای پر کردن دندان با استفاده از مواد پرکننده به کار می رود. معمولاً مواد و ترکیبات مذکور مستقیماً روی دندان قرار داده می شود.

در روش غیرمستقیم ، مواد ترمیم در آزمایشگاه و با قالب دندان متقاضی ساخته می شود. این روش ، پر هزینه تر از روش مستقیم است ولی ظاهر دندان ها زیباتر می شود و دوام و عمر بیشتری پیدا می کنند. روش های غیر مستقیم شامل روکش ، ونیر ، ایمپلنت دندان ، بریج ، پروتز و اینله و انله می شوند.

انواع مواد پرکننده برای ترمیم دندان

کامپوزیت. کامپوزیت دندان یکی از پر کننده هاییست که شباهت زیادی با دندان طبیعی دارد. این ترکیب ، بمرور زمان تغییر رنگ نداده و فرسودگی و خوردگی در پی ندارد. برای ترمیم پوسیدگی های جزئی ، این ترکیب بسیار مناسب است چون با چسبیدن به دندان آن را مقاوم تر می کند. البته همانطور که اشاره شد ، مناسب ترمیم پوسیدگی های جزئی است و به دلیل قیمت بالای آن در تهران و سایر نقاط و زمان بر بودن این پروسه ، به درد ترمیم سطح وسیعی از پوسیدگی ها نمی خورد.

آمالگام. مواد پر کننده قدیمی برای ترمیم دندان و به رنگ نقره ای است که وجود چندین فلز مثل جیوه ، نقره و قلع در آن ، به این رنگ دیده می شود. این ترکیب از ارزانترین و مقاوم ترین ترکیبات پرکننده است ولی به خاطر تغییر رنگش ، طرفداران زیادی ندارد.

سرامیک. سرامیک یا چینی با عنوان پرسلن ترکیب آملاگام و کامپوزیت است ولی با این تفاوت که به دندان چسبانده نمی شود. این ترکیب در فضای آزمایشگاه ساخته می شود و قدرت پوشش پوسیدگی ها را دارد. ظاهر این ماده ، شبیه دندان طبیعی است و مثل کامپوزیت خیلی مشخص نیست. استفاده از این ترکیب در دندان ، گران تر از پرکننده های آمالگام یا کامپوزیت است.

طلا. گران ترین ماده پر کننده دندان طلاست و کسانی از این فلز گران قیمت برای ترمیم دندان بهره می برند که به دنبال استحکام بسیار بالایی باشند. این ترکیب هم ، مثل سرامیک در آزمایشگاه در تهران آماده می شود و مناسب کسانیست که می خواهند علاوه بر استحکام در برابر خوردگی و تغییر رنگ ، مقاومت بالایی داشته باشند.

اینله و انله. این روش ، بین پر کردن و روکش دندان است و زمانیکه نیاز به روکش یک یا چند دندان باشد ، این ماده به کار می رود. البته این ماده ، بعنوان روکش در محافظت از دندان های سالم نیز کاربرد دارد. این ترکیب که از طلا یا سرامیک ساخته می شود ، ماندگاری و عمر بیشتری دارد و بخاطر همرنگ بودن آن با دندان طبیعی ، بیشتر در ترمیم دندان های جلویی به کار می رود. به این منظور ، ابتدا قالبی از دندان ها تهیه شده و کاملاً به اندازه حفره پوسیدگی آماده می شود. در استفاده از این روش ، بایستی چند بار به دندانپزشکی مراجعه نمایید ، چون در مرحله اول پرکردگی بصورت موقت انجام می شود و پس از آماده شدن روکش در آزمایشگاه ، این ترکیب بر روی دندان استفاده می شود.

مهم ترین مراحل ترمیم دندان بعد از عفونت آن

وقتیکه پوسیدگی اتفاق می افتد ، معمولاً دندانپزشک در تهران ابتدا اقدام به عصب کشی دندان می کند و با این کار جلوی پیشرفت عفونت به استخوان و سایر بخش های بدن را می گیرد. پس از درمان ریشه ، دندان را با مواد پرکننده پر می کند. در مرحله سوم که بازسازی دندان است ، تاج را با استفاده از کامپوزیت یا آمالگام بازیابی می کند.

آخرین راه ترمیم دندان ، روکش کردن آن است و موقعیکه با هیچ روشی نتوان دندان را بازسازی کرد ، از روکش استفاده می شود. روکش شامل پروتز دندانی است که بعنوان جایگزین مناسبی برای تاج دندان آسیب دیده به حساب می آید. برای نصب این روکش ها باید دور تا دور دندان ها به اندازه 2 میلی متر تراشیده شود. این روش برای دندان های عصب کشی شده بسیار مناسب است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها