پیرسینگ و انواع مختلف آن | باشار کلینیک

جذابیت و ملاک های زیبایی با گذر زمان در حال تغییر است به گونه ای که امروزه قشر زیادی از افراد جامعه ، پیرسینگ را عاملی برای ایجاد زیبایی بدنشان تلقی می کنند ؛ اما اگر می خواهید بدانید که پیرسینگ چیست و در چه مراکزی انجام می شود با ادامه این مقاله با ما همراه باشید . در حقیقت پیرسینگ به سوراخ کردن یا بریدگی بدن برای نصب زیورآلات گفته می شود که در مراکز مختلفی انجام شده و در صورت مراجعه به مراکز نامعتبر و عدم توجه به نکات بهداشتی ، نه تنها زیبایی را برایتان به همراه نخواهد داشت بلکه به عنوان عاملی پر خطر در ایجاد آلودگی و عفونت بدن به شمار می رود . البته نگران نباشید ؛ زیرا با انجام این پروسه در باشار کلینیک می توانید با کمترین ریسک ، زیبایی را به بدن خود هدیه دهید پس با ما همراه باشد .

 

پیرسینگ

 

 پیرسینگ چیست ؟

ابتدا باید بدانید که پیرسینگ کاملا سلیقه ای می باشد و انواع مختلفی دارد به طوری که امروزه پیرسینگ بینی ، لب و ابرو از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند . علاوه بر این انجام آن محدود به جنسیت خاصی نمی شود و هم در آقایان و هم در بانوان قابل انجام است . اما باید بدانید که انجام این پروسه در فرهنگ گذشته ما چندان مرسوم نبود و به عنوان یک تابوی عرفی به شمار می آمد اما امروزه قشر زیادی از افراد جامعه به پیرسینگ علاقه نشان داده و با نصب جواهرات و زیورآلات ، به بدن و چهره خود زیبایی می بخشند . در انتها نیز باید بدانید که تاریخچه پیرسینگ به 300 تا 400 سال قبل از میلاد مسیح  باز می گردد به طوری که قدیمی ترین جسد مومیایی کشف شده دارای سوراخ گوش به قطر 7 تا 11 میلیمتر بود که قدمت این پروسه را به اثبات می رساند.

انواع پیرسینگ چیست ؟

شاید فکر کنید که پیرسینگ تنها در صورت افراد انجام می شود اما باید بدانید که این پروسه در نواحی دیگر بدن نیز قابل اجرا است که این نواحی شامل گوش ، بینی ، لب ، گونه ، پیشانی ، دندان ، زبان ، نوک پستان ، ناف و حتی در نواحی تناسلی فرد نیز انجام می شود . با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از آن ها بپردازیم :

 

پیرسینگ گوش : خوب است بدانید که این پیرسینگ از رایج ترین سوراخ کاری بدن افراد است ؛ زیرا انجام آن با درد و عوارض کمتری روبرو بوده و محبوبیتش در زنان و کودکان بیشتر می باشد . علاوه بر این ، پیرسینگ گوش خود نیز انواعی دارد که هر کدام را بررسی می کنیم :

 

پیرسینگ نرمه گوش : طول درمان این پیرسینگ از عددی میان 4 تا 8 هفته متغیر خواهد بود و نسبت به سایر سوراخ های گوش ، فرد با درد کمتری روبرو خواهد شد.

 

پیرسینگ در پهنای نرمه گوش : این روش طول دوره درمان طولانی تری به نسبت روش اول داشته که در این پیرسینگ  با عبور دادن سوزن از یک طرف نرمه و خاج کردن آن از طرف دیگر ، به سوراخ کردن گوش اقدام می کنند.

 

پیرسینگ لاله گوش : در این روش فرد با درد و دوره نقاهت بیشتری مواجه می شود و ممکن است درمان پیرسینگ به زمانی حدود دو ماه و یا بیشتر نیاز پیدا کند.

 

سوراخ کردن غضروف گوش : سوراخ کردن ناحیه غضروفی گوش به دلیل ضخامت بیشتر آن نسبت به سایر نواحی زمان بیشتری را برای نقاهت می طلبد و این پیرسینگ ممکن است از سه تا شش ماه زمان برای درمان نیاز داشته باشد . علاوه بر این سوراخ کردن نواحی غضروفی گوش نیز انواع مختلفی داشته که ما آن ها را با نام هایی به نام پیرسینگ تراگوس و یا پیرسینگ حلزونی می شناسیم.

انواع پیرسینگ بینی

انجام پیرسینگ بینی نیز همانند پیرسینگ گوش در سال های اخیر بسیار ترند شده است که در این پروسه ممکن است فرد بخواهد یک پره و یا هر دو پره بینی خود را سوراخ کرده و حلقه های ساده و جواهراتی را به آن آویزان کند . همچنین باید بدانید که میزان دردی که شما در حین انجام پیرسینگ تجربه می کنید تقریبا صفر درصد می باشد ؛ زیرا این پروسه به سرعت انجام می شود اما ممکن است پس از آن درد بسیار اندکی را تجربه کنید . در ادامه به بررسی انواع پیرسینگ بینی می پردازیم :

 

پیرسینگ پره بینی : در این پروسه پره بینی چپ و یا راست مورد هدف قرار گرفته و سوراخ می شود که درد و عارضه ای را به دنبال نخواهد داشت.

 

پیرسینگ سپتوم : ابتدا باید بدانید که این ناحیه در کدام قسمت بینی قرار می گیرد . در واقع ایجاد سوراخ در بافت غیر غضروفی بینی و یا به عبارتی بین دو سوراخ بینی انجام می شود که انجام این پیرسینگ ، دقت و حساسیت بیشتری نسبت به روش قبلی می طلبد.

 

پیرسینگ پل : این ناحیه میان چشم ها و در قسمت بالایی بینی به شکل افقی و یا عمودی انجام می شود در این پیرسینگ نگران ایجاد تورم و ورم نباشید ؛ زیرا کاملا طبیعی می باشد . همچنین پیرسینگ پل تنها به افرادی پیشنهاد می شود که سابقه انجام  پیرسینگ را داشته و برای اولین بار به انجام آن اقدام نمی کنند.

انواع پیرسینگ لب :

برای بررسی پیرسینگ لب باید در نظر داشته باشید که این پروسه به دو روش دائمی و موقتی انجام می شود که در روش موقتی ، لب فرد سوراخ نشده و تنها شی زینتی توسط آهن ربا و یا چسب روی پوست فرد وصل می شود ؛ اما در روش دائمی با ایجاد سوراخ دائمی در بافت بالای لب ، کنار لب ، لب پایینی حلقه یا نگین تزئینی را آویزان می کنند . این نوع پیرسینگ  از محبوبیت کمتری نسبت به دو روش قبلی برخوردار بوده و خطراتی را  با خود به همراه دارد که در انواع  :

 

پیرسینگ لبرت : ناحیه سوراخ شده در این روش مرکز لب پایینی می باشد.

 

پیرسینگ لب جانبی : پیرسینگ در اطراف لب بالایی زده می شود.

 

پیرسینگ مونرو : پیرسینگ در سمت چپ  لب بالایی زده می شود.

پیرسینگ زبان

شاید باور این موضوع برایتان مشکل باشد ؛ اما یکی دیگر از پیرسینگ های محبوب میان جوانان که از گذشته و در دهه 1980 رشد قابل توجهی داشته است پیرسینگ زبان است که با ایجاد سوراخی در بافت نرم زبان و قرار دادن میله تزئینی در آن صورت می گیرد ؛ اما باید اظهار کنیم که انجام این پیرسینگ با حساسیت بالایی برخوردار بوده و عوارض جانبی زیادی دارد . از جمله عوارض این می توان به اختلال در حس چشایی ، ایجاد مشکل در بلع غذا ، اختلال در عملکرد بزاق دهان و غیره اشاره کرد.

پیرسینگ ناف

انجام این پیرسینگ را می توان از دردناک ترین نوع سوراخ کردن بدن در نظر گرفت ؛ اما این موضوع از محبوبیت ویژه آن در میا افراد کم نخواهد کرد . برای انجام پیرسینگ ناف سوراخی را در بافت لبه بالایی ناف ایجاد می کنند و حلقه ای تزئینی را از آن عبور می دهند که حساسیت این روش به دلیل وجود عصب های زیاد در این ناحیه بسیار بالا است و مهارت بالایی را می طلبد . در پایان نیز باید بدانید که دوره نقاهت پیرسینگ ناف بین 6 تا 1 سال متغیر می باشد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها