ماساژتراپی + درمان با ماساژ درمانی

حتماً برای شما هم پیش آمده که بخاطر کار ، استرس و اضطراب زیاد ، دچار کسالت و کوفتگی بدن شده باشید و می خواهید بدانید راهکارش چیست. یکی از معایب زندگی در شهرهای بزرگ درگیری های این چنینی است و استرس و فشار زیاد و خستگی های روزمره ، سبب آسیب و ایجاد مشکلاتی در بدن می شود. آسیب ها گاهی جسمی و گاهی روحی هستند ، اما راه حل خلاص شدن از تمام این فشارها ، روی آوردن به ماساژتراپی است. در ادامه این مقاله از باشار کلینیک بهترین مرکز درمانی در تهران به فوائد و مزایای ماساژ تراپی و تاثیرات آن بر بدن می پردازیم.

 

ماساژتراپی---باشار-کلینیک

 

ماساژتراپی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم ، ماساژ درمانی از جمله روش های عالی ، برای رهایی از فشار و استرس است و در درمان بسیاری از مشکلاتی روحی و جسمی تاثیر دارد. در واقع ، ماساژ به عمل مالش و ورزیدن نواحی مشخص و بافت های نرم بدن ، به وسیله دست و سایر ابزارها می گویند.

متخصص در تهران ، نقاط خاصی را در نظر می گیرد و با توجه به تشخیص ناحیه تحت درمان و با هدف مشخص دست به کار می شود. هدف اصلی از ماساژتراپی ، کاهش فشار و درد عضلانی و مفصلی در بدن افراد است. معمولاً از ماساژتراپی برای کاهش درد های مزمن ، سردرد ، دیسک کمر ، کمر درد ، کوفتگی بدن و غیره استفاده می شود.

متخصصان ماساژتراپی ، آموزش های لازم را در مورد تکنیک ها و روش های مربوطه آموخته اند و مدارک لازم را در این زمینه کسب کرده اند. میلیون ها نفر در دنیا ، برای کاهش فشارها و تنش های عضلانی و روانی از این روش استفاده می کنند.

ماساژ تراپی از زمان گذشته و حدوداً 5000 سال پیش از میلاد مسیح ، رواج پیدا کرد و چندهزار سال بعد بعنوان یک روش درمان طبیعی در هندوستان مورد استفاده قرار گرفت. از نظر هندوها ، زمانی بیماری در بدن تشدید می شود که بدن با محیط اطراف هماهنگی نداشته باشد و ماساژ این هماهنگی را بوجود می آورد و باعث بهبود می شود. بعد از هند ، این روش با ابداع روش های جدید و نوین و با کمی تغییرات در چین و آسیای شرقی رواج پیدا کرد و بمرور تا سایر کشورها مثل مصر ، ژاپن ، یونان و روم گسترش یافت.

هدف از ماساژتراپی چیست؟

متخصص با هدف کاهش سرعت سیستم عصبی و افزایش ترشح برخی از هورمون ها ، با انجام برخی حرکات بر روی بافت های نرم بدن ، تنش و استرس را از فرد دور می کند.

فوائد و مزایای ماساژتراپی

دریافتید که از هزاران سال پیش ، ماساژتراپی بعنوان روشی درمانی ، برای تسکین دردهای عضلانی و مفصلی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین دردهای عصبی را هم می توان با همین روش تسکین داد و به آرامش رسید. حین انجام ماساژ ، ترشح ماده شیمیایی سروتونین یا هورمون شادی ، در بدن افزایش می یابد و باعث تسکین و کاهش درد و بهبود وضعیت خواب فرد می شود.

علاوه بر موارد فوق ، ماساژتراپی در درمان بیماری های ناشی از استرس ، آسیب های بافتی و عضلانی ، اضطراب ، سردرد ، درد مفاصل و آسیب های ورزشی تاثیرگذار است. همچنین این روش ، سندروم درد میوفاسیال و سندروم درد اسکلتی را تسکین می دهد.

ماساژتراپی با افزایش جریان خون در بدن فرد ، عملکرد سیستم دفاعی بدن را هم بهبود می بخشد و باعث کاهش فشار خون می شود. با بهبود عمومی بدن ، کیفیت زندگی هم مساعد می شود و در نهایت این تکنیک ، آرامش را برای شما به ارمغان می آورد. البته فراموش نکنید که این روش ، بعنوان روش کمکی و مکمل ، در کنار روش های درمانی پزشکی به کار برده می شود.

انواع ماساژتراپی

همانطور که متخصصین تهران توضیح دادند ، با پیشرفت و گسترش این تکنیک در دنیا ، روش های دیگری هم بمرور ابداع شدند و انواع مختلفی از جمله ماساژ سوئدی ، شیاتسو ، تای ، سنگ داغ ، بافت های عمیق ، ورزشی ، نقطه ماشه ای ، لنفاوی و قبل از تولد ، بوجود آمدند که هر یک را جداگانه در ادامه توضیح می دهیم.

ماساژ سوئدی. یکی از روش های قدیمی برای آرامش کل بدن در هنگام استرس ، استفاده از ماساژ سوئدی است. در این نوع ماساژتراپی ، عضلات بطور ملایم لمس و ورزیده می شوند. این روش بسیار عالی است ، به خصوص برای کسانیکه بعنوان اولین بار برای ماساژتراپی اقدام می کنند. همچنین این روش ، برای آرامش سیستم عصبی بسیار توصیه می شود. این تکنیک با تاثیر مستقیم بر عضلات ، حس آرامش را برایتان به ارمغان می آورد.

ماساژ شیاتسو. تاریخچه این روش ژاپنی ، به حدواً دو هزار سال پیش بر میگردد و شیاتسو در لغت به معنای فشار انگشت است. این تکنیک ماساژتراپی ، بعنوان ترکیبی از ماساژ سنتی چینی و روش های طب فشاری محسوب می شود. بسیاری از پزشکان بر این باورند که این روش ، برای مقابله با استرس بسیار موثر است و در کاهش درد های عضلانی ناشی از اضطراب و افسردگی و حالت تهوع ، تاثیرات بسیاری دارد. این روش ، برای رهایی از مشکلات و استرس های زندگی در کلان شهرها مناسب است.

تکنیک ماساژتراپی تایلندی. از جمله محبوب ترین روش ها در دنیاست و بیش از هزار سال قدمت دارد. در این روش ، تمام عضلات و مفاصل کشیده می شوند و با تحت تاثیر قرار دادن عضلات ، پوست و سیستم گردش خون ، خشکی بدن در آن کامل از بین می رود. همچنین با این تکنیک ، سطح انرژی بدن بالا می رود. طبق فرمایشات بهترین متخصصین در بهترین مرکز درمانی در تهران ، این تکنیک ، بیشتر برای کسانی توصیه می شود که تحرک زیادی ندارند ، مثل کارمندان.

ماساژ با سنگ داغ. در این تکنیک بینظیر ، سنگ های آتشفشانی و مرمر را در آب گرم حرارت می دهند و پس از آغشته کردن به روغن ، فشارهای عمقی عضلانی و گرفتگی عضلات را با آن ها از بین می برند. این تکنیک ، ترکیبی از سه روش ماساژ تایلندی ، فشار و سوئدی است و بافت های بدن را نرم می کند. همچنین این روش ، سموم را دفع کرده و با بهبود سیستم عصبی ، تمرکز و تعادل بدن را افزایش می دهد. این روش ، برای بیماران مبتلا به ام اس و فیبرومالژیا بسیار مفید است.

ماساژ بافت های عمیق. این تکنیک ، برای نرم کردن و کشش عضلات استفاده می شود و برای کسانیکه در اثر کم تحرکی ، دچار خشکی ماهیچه و بافت های داخلی ، مثل تاندون شده اند ، بسیار مناسب است.

ماساژ ورزشی. این نوع ماساژتراپی ، شبیه روش ماساژ بافت های عمیق است و برای کسانی به کار می رود که دچار آسیب های ورزشی شده اند.

ماساژ نقطه ماشه ای. ماشه عبارتیست که برای گره های موجود در بدن ، مثل نواحی گردن یا پشت استفاده می شود. نقطه ماشه ای ، همان نقاط گره ای و سفت بدن هستند. این روش ، با افزایش جریان خون در نقاط ماشه ای یا گره دار ، باعث بهبود آن ها می شود. از این روش ، برای درمان دردهای مزمن استفاده می شود.

ماساژ لنفاوی. ماسازتراپی با استفاده از این تکنیک در بهترین مرکز درمانی در تهران ، در افرادی به کار می رود که دچار ورم و التهاب در بدنشان هستند. بیماری هایی ، مثل آرتریت ، مناسب ترین نوع برای استفاده از این روش هستند. با استفاده از این روش ، مایعات لنفاوی در بدن افزایش می یابند و مواد زائد را حذف می کنند.

ماساژ قبل از تولد. این تکنیک ، در دوران بارداری خانم ها استفاده می شود و منظور از آن ، آرامش دادن به مادر است. این روش ، برای تسکین دردهای دوران رشد جنین و کاهش فشار روی باسن مناسب است و باعث کاهش ورم پاها می شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها