انجام لمینت دندان | باشار کلینیک

مزیت داشتن دندان های سالم و زیبا منجر به جذاب تر شدن چهره انسان و زیبایی لبخند او نیز خود عاملی بر سلامت جسم و روح است ؛ اما شرط داشتن لبخند زیبا برخورداری از دندان های سفید و هم ردیف است . در نظر داشته باشید باشار کلینیک ، با داشتن پزشکان متخصص ، تنها به ترمیم دندان ها به روش لمینت و یا کامپوزیت بسنده نمی کند بلکه زیبایی را در کنار سلامتی دندان ها برایتان به ارمغان می آورد . با ما همراه باشید تا با لمینت دندان و مزایای انجام آن در باشار کلینیک بیشتر آشنا شوید .

 

لمینت

 

لمینت دندان چیست؟

همانطور که اشاره کردیم لمینت دندان از جمله روش های سریع و بی دردسر است که با درخشندگی ، نظم و سفیدی دندان ها ، تاثیر چشم گیری در زیبایی و لبخند انسان دارد . ساختار اصلی لمینت از لایه بسیار نازکی تشکیل شده است که جنس آن از نوع سرامیکی و یا کامپوزیتی است و پزشک برای چسباندن آن ، بدون ایجاد فاصله و با استفاده از لیزر ، لمینت را روی دندان های جلویی قرار می دهند . با انجام اینکار در صورتی که دندان های فرد دچار بدرنگی ، شکستگی ، ترک خوردگی و یا کجی باشد این ایرادات به طور کامل برطرف می شوند ؛ اما در نظر داشته باشید که بیمار در صورتی کاندید مناسبی برای انجام لمینت دندان است که نتایج حاصل از عکسبرداری از دندان ها مشکلات زیادی نداشته تا به طور اساسی به اصلاح معایب ظاهری دندان ها بپردازند . همچنین لمینت می تواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی باشد ؛ اما در صورتی که بهم ریختگی دندان ها ی فرد بسیار شدید باشد انجام ارتودنسی در اولویت بیشتری قرار دارد .

معرفی کامل انواع لمینت دندان

پیش از هر چیز باید بدانید که تفاوت اصلی لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی در چیست تا با اطلاع از آن بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید . در واقع پزشک برای نصب کردن لمینت های سرامیکی بعد از قالبگیری آن ها در لابراتور و جایگذاری روی دندان ، ناچار است لایه ای از دندان های طبیعی را بتراشد ؛ اما لمینت های کامپوزیتی پس از تولید و  با کمترین آسیب به دندان ها ، روی آن ها نصب می شوند که این موضوع از مزیت های روش دوم به شمار می رود . در انتها نیز خوب است بدانید که پیش از جایگذاری ، پزشک متخصص به طراحی فرم مناسب لمینت در دندان هر فرد اقدام می کند و تنها در یک جلسه درمانی می تواند با لمینت های کامپوزیتی به اصلاح طرح لبخند و خلق چهره زیبا بپردازد . در ادامه می خواهیم به تعریف مزیت های انواع لمینت ها می پردازیم :

 

 لمینت های کامپوزیتی :

 • همانطور که اشاره شد این نوع لمینت برای نصب شدن نیازی به تراشیدن و ایجاد آسیب به دندان ندارد .
 • لمینت کامپوزیتی همانند یک پوسته نازک است .
 • رنگ لمینت کامپوزیتی همانند رنگ دندان های فرد است و حالت مصنوعی پیدا نخواهد کرد .
 • میزان انعطاف پذیری این نوع لمینت بسیار زیاد است .

 

لمینت های سرامیکی :

 • در لمینت سرامیکی مقداری از لایه دندان های اصلی تراشیده می شود .
 • این نوع لمینت ظرافت و براقیت بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد .
 • هزینه های ناشی از انجام لمینت سرامیکی بیشتر می باشد .
 • لمینت سرامیکی از لحاظ ماندگاری زیبایی و جنس بسیار ایده آل می باشد .

 آیا میان لمینت دندان و کامپوزیت تفاوتی وجود دارد ؟

 1. اولین و بارز ترین تفاوت لمینت و کامپوزیت ، در جنس آن ها خلاصه می شود به گونه ای جنس لمینت ها چینی است در حالی که کامپوزیت های از جنس پلیمر می باشند .
 2. نحوه ساخت این دو به گونه ای است که لمینت های در لابراتور و کامپوزیت ها توسط پزشک و در مطب شخصی آن ها ساخته می شود.
 3. باید بدانید که میزان تراشیدن روکش های کامپوزیتی کمتر از لمینت های می باشد .
 4. کامپوزیت ها از نظر هزینه مقرون به صرفه تر از لمینت ها هستند ؛ زیرا پروسه ساخت لمینت ها با پیچیدگی و چالش بیشتری همراه است .
 5. نحوه نصب لمینت ها بر روی دندان ها همراه با بی حسی می باشد تا فرد با دردی مواجه نشود .
 6. روند بهبودی در لمینت های سرامیکی بیشتر از کامپوزیت می باشد .
 7. لمینت های از نظر ثبات رنگی عملکرد بهتری نسبت به کامپوزیت های خواهند داشت .
 8. طول عمر لمینت های سرامیکی بیشتر از کامپوزیت های می باشد .

فواید لمینت دندان شامل چه مواردی می شوند ؟

تا اینجا مقاله با برخی از مزایای انجام لمینت دندان ها آشنا شدیم حال با نگاه عمیق تری می خواهیم به دیگر فواید این روش بپردازیم که شامل :

 

از بین بردن معایب دندان ها : در بررسی این نکته که انجام لمینت دندان ها به طرف کردن چه معایبی می پردازد ، باید اظهار کنیم که بدرنگی و زرد شدگی دندان ها ، فاصله غیر طبیعی میان دندان ها و بد فرمی دندان ها مواردی هستند که با انجام لمینت به طور کامل رفع می شوند .

 

افزایش اعتماد به نفس فرد : اعتماد به نفس فرد تاثیر مستقمی بر زیبایی دندان ها دارد ؛ زیرا در هر بار لبخند زدن ، با دیده شدن دندان های سفید و یک ردیف تاثیر زیادی بر مخاطبان خود خواهید گذاشت به گونه ای می توانید از ته دل لبخند زده و شاد باشید .

 

اصلاح ظاهر دندان ها بدون آسیب به آن ها : باید بدانید که در صورتی که بخواهید با قرار دادن روکش ، به دندان های خود زیبایی ببخشید پزشک برای انجام این پروسه ناچار به تراشیدن حدود 2 میلی متر در روی دور تا دور دندان است که این ضخامت همان اندازه ضخامت یک روکش می باشد ؛ اما در انجام لمینت پزشک تنها به تراشیدن 0.5 میلی متر در سطح بیرونی دندان ها اقدام می کند و با قرار دادن لمینت ها که همانند یک پوسته نازک هستند به زیبای سازی دندان ها اقدام می کند.

 

عدم تغییر رنگ لمینت ها : باید بدانید که در صورتی که به سایر دستورالعمل های پزشک بعد از انجام لمینت دندان توجه کرده باشید آن ها بدون هیچ تغییر رنگی تا 10 سال ماندگار خواهند بود در نتیجه برای طولانی ساختن نتایج توصیه های پزشک را در اولویت کارتان قرار دهید .

آیا لمینت دندان عوارضی هم دارد ؟

پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که در صورتی که دندان های شما سفید و بدون مشکل است از انجام لمینت برای شما گزینه مناسبی نمی باشد ؛ زیرا اینکار تنها منجر به آسیب رسیدن به سطح دندان های شما می گردد . همچنین در صورت عدم مراجعه به پزشک ماهر و کلینیک معتبر ، انجام لمینت با ریسک زیادی همراه خواهد بود به طوری که احتمال بروز مواردی نظیر اختلال در روند باندینگ ، ایجاد مشکل در اصلاح لبه لمینت ها ، عدم جایگذاری مناسب لبه های لمینت با دندان ، برجسته شدن بیش از حد سطح دندان ، پالیش نامناسب و مهم تر از همه التهاب لثه ها را به همراه خواهد داشت . در پایان نیز باید اظهار کنیم که انجام این پروسه باعث ایجاد پوسیدگی دندان ها نمی شود و انجام آن در باشار کلینیک احتمال ریسک چنین عوارضی را کاهش می دهد پس با آرامش خاطر خلق زیبایی چهرتان به ما بسپارید .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها