فصد خون | رگ زنی با تیغ یا آنژیوکت؟

شاید کلمه ی فصد خون برای شما نا آشنا به نظر برسد اما یکی از روش های طب سنتی که منجر به درمان سایر بیماری ها می شود و عملکردی مانند حجامت دارد فصد خون است که در آن با ایجاد شکاف هایی در رگ های بدن ، خون آلوده و سموم بدن را خارج می کنند . در حقیقت امروزه کلینیک های پزشکی زیادی با استفاده از فصد خون و یا رگ زنی ، بسیاری از عارضه های بدن افراد را درمان می کنند که یکی از آن ها باشار کلینیک است که با داشتن پرسنلی مجرب در تهران فصد خون را با کمترین درد انجام داده و شما را به هدفتان یعنی داشتن بدنی سالم به دور از سایر بیماری ها می رساند.

 

فصد خون

 

فصد خون چیست؟

تجربه ثابت کرده است که بر هم خوردن اخلاط چهار گانه بدن منجر به ایجاد سایر بیماری ها در بدن افراد می شود به گونه ای که هرگاه تعادل یکی از آن ها نظیر خون ، بلغم ، صفرا ، سودا ، بر هم می خورد بیماری به سراغ افراد می آمد لذا خوب است بدانید که روش هایی برای برگرداندن تعادل در آن ها وجود دارد که یکی از کارآمد ترین روش ها فصد خون در تهران است . در این روش که با ایجاد برش در جداره رگ ، خون کثیف را از بدن بیمار خارج می کنند که با این روش غلظت خون بدن کاهش پیدا کرده و مسیر خون را بمنظور درمان سایر بیماری ها به سمت دیگر هدایت می کنند در نتیجه سموم بدن خارج شده و مواد زائد نیز از خون بیمار دفع می شود .

نحوه انجام فصد خون

نحوه انحام فصد خون در گذشته با حال حاضر مقداری متفاوت است زیرا در روش قدیمی فرد توسط ابزاری به نام نیشتر هر ناحیه ای از بدن را که تشخیص می داد برش می داد و عمل رگ زدن توسط با حکیم با این ابزار انجام می شد . اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و جود تجهیزات جدید این پروسه دستخوش تغییراتی شده است به گونه ای فصد درمانی هم توسط حکیمان طب سنتی و هم توسط پزشکان نیز انجام می شود . پروسه انجام اینکار توسط پزشک به گونه ای شروع می شود که پزشک ابتدا علائم حیاتی بیمار نظیر فشار خون و غیره را بررسی می کند و از بیمار می خواهد که شرح حالی از وضعیت فعلی خود و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کند بدهد . پس از آن نوبت به وارد کردن کانول به رگ ، توسط سوزن است که این سوزن با پیچیدن باند به دور دست  ثابت نگه داشته می شود و خون اضافه توسط کیسه ای که به کانول وصل است جمع آوری می شود . یکی دیگر از روش های فصد خون نیز توسط تیغ انجام می شود که در این روش پزشک بعد از تشخیص ناحیه مورد نظر به بیحسی موضعی آن اقدام می کند . پس از آن توسط تیغ بیستوری اسریل شکاف کوچکی را در ورید فرد ایجاد کرده و خونریزی با مانور های خاص صورت می گیرد .

فصد خون در کدام نواحی بدن انجام می شود؟

انتخاب نواحی انجام فصد خون از جمله دیگر مواردی است که تشخیص آن باید توسط پزشک حاذق و با تجربه انجام شود زیرا فصد 64 موضع دارد که هر کدام از آن ها برای درمان بیماری خاصی است که و شناسایی آن ها دانش و مهارت خاص پزشک را می طلبد که اولویت مراجعه به پزشک ماهر را ثابت می کند . همچنین باید بدانید که نحوه خونگیری در هر موضع بدن نیز با موضع دیگر متفاوت است که درد چندانی را نیز با خود به همراه ندارد . طبق یک استاندارد کلی به طور معمول پزشکان این پروسه را در نواحی نظیر فصد دست راست ، فصد دست چپ ، فصد صورت ، فصد پا ، فصد زیر زبان ، فصد گوش و فصد بینی انجام می دهند .

فصد خون - باشار کلینیک

 

فصد خون چه فوایدی دارد؟

با دانستن فواید بی شمار فصد خون در تهران شما نیز طرفدار آن خواهید شد زیرا این روش سایر بیماری های نهفته در بدن را درمان کرده و شادابی را برایتان به ارمغان می آورد . در ادمه به شرح برخی از این فواید می پردازیم :

کاهش میزان کلسترول خون در بدن : در حقیقت باید بدانی که فصد خون با خارج کردن سموم بدن منجر به پاکسازی غدد لنفاوی می شود که همین امر فشار خون افراد را تنظیم کرده و میزان کلسترول خون را نیز کاهش می دهد .

تولید سلول های قرمز خون در بدن : از دیگر مزایای فصد خون در تهران می توانیم به تاثیر آن در افزایش سلول های قرمز در بدن بیماران مبتلا به سرطان اشاره کنیم . زیرا این بیماران به دلیل قرار گیری تحت درمان های شدید و مصرف دارو های خاص سلول های قرمز خون بدن ان ها کمتر از افراد معمولی می باشد که فصد رگ بدن را برای تولید سلول های قرمز تحریک کرده و راه حل خوبی برای این مشکل ارائه می دهد .

در مان سایر بیماری های خاص : همانطور که در بالا نیز اشاره شد با انجام فصد خون خونی تمیز به دور از سمئم آلوده خواهید داشت که همین مورد می تواند عاملی کمک کننده برای درمان بیماری های خاص باشد. برخی از این بیماری ها شامل هموکروماتوز و پلی سیتمی است که بعد از انجام این پروسه تا حد قابل توجهی بهبود می یابند .

تنظیم میزان آهن بدن : خوب است بدانید که وجود هر ویتامین و آهن در بدن باید به اندازه بوده و افزایش بیش ازاندازه آن ها باعث بروز بیماری هایی نظیر هموکروماتیس می شود . بنابراین اگر شما به این بیماری خاص مبتلا هستید با فصد خون و پالایش خون بدنتان می توانید به متعادل کردن سطح آهن خون خود اقدام کنید . در انتها باید ذکر کنیم که در صورتی که به درمان این بیماری خاص اقدام نکنید با عوارض نظیر نارسایی قلب ضعف بدن و بیماری های کبدی مواجه خواهید شد پس هر چه سریع تر با انجام فصد خون به سلامت بدن خون کمک به سزایی بکنید .

توصیه های مهم پیش از انجام فصد خون

 • از رابطه جنسی تا 24 ساعت قبل از انجام فصد خودداری کنید.
 • از انجام ورزش های پرتحرک مانند دویدن و غیره تا 12 ساعت پیش از این پروسه خودداری کنید.
 • پزشکان توصیه می کنند برای گرفتن بهترین نتیجه از فصد خون در تهران بهتر است به انجام این پروسه قبل از ظهر بپردازند.
 • تا سه روز پیش از انجام این پروسه از مصرف غذاهایی که حاوی سودا هستند اجتناب کنید. این غذاها شامل کله پاچه ، سوسیس ، کالباس و غیره می باشند.
 • بمنظور داشتن انرژی لازم برای انجام فصد خون بهتر است که دو ساعت پیش از آن غذایی با طبع گرم بخورید . نان و عسل یا شیره و ارده گزینه ی مناسبی برای شما می باشد.

توصیه های مهم بعد از انجام فصد خون

 • تعویض پانسمان و تماس موضع با آب تا 24 ساعت ممنوع است.
 • به مدت 48 ساعت از مصرف مواد غذایی نظیر تخم مرغ اجتناب کنید.
 • قرار دادن گاز استریل و یا پارچه تمیز رو موضع از خونریزی زیاد ناحیه مورد نظر جلوگیری می کند.
 • تا حد امکان بعد از فصد کمتر بایستید و در صورتی که روزانه پیاده روی می کنید آن را کاهش دهید.
 • مصرف ماء الشعیر و یا شکر سرخ برای رفع عطش ایجاد شده در دهان هر 8 ساعت توصیه می شود.
 • از خوردن مواد غذایی شامل لبنیات ماهی و ترشی و همچنین غذا های سنگین و چرب  تا 24 ساعت اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد درد های احتمالی بعد از انجام فصد خون میتوانید از کمپرس گرم و یا روغن میخک استفاده کنید.

فصد خون چه عوارضی دارد؟

انجام این درمان توسط یک پزشک با تجربه  و ماهر ، باعث پیشگیری از برخی بیماری ها و همچنین درمان برخی از آن ها می شود. اما گاهی اوقات این رویه می تواند عوارضی را برای فرد تحت درمان ایجاد کند.

مشکلاتی که در پی خونریزی رخ می دهند ، شایع ترین عوارض فلبوتومی است. به طور کلی رگ زنی باعث ضعف و بی حالی در بیمار می شود و امکان دارد به اندام هایی مانند کلیه ها، کبد و قلب آسیب برساند.

شایع ترین عوارض فصد خون چیست؟

شایع ترین عوارض این رویکرد عبارتند از:

 • ضعف و بی حالی
 • آسیب دیدن بافت ها و سلول های عصبی
 • مشکلات معده و کبد
 • بی اشتهایی
 • بهم ریختن مزاج

آیا عوارض فصد خون با آنژیوکت یا تیغ متفاوت است؟

در گذشته فصد با وسیله ای شبیه تیغ به نام نیشتر انجام می شد. اما امروزه می توان رگ زنی را با کمک تیغ یا آنژیوکت انجام داد. بعد از استفاده از تیغ ، خون خارج شده از بدن را جمع نمی کنند ، اما فلبوتومی با آنژیوکت با این روش متفاوت است.

روش جمع آوری خون آنژیوکت مشابه فرآیند اهدای خون است. آنژیوکت دستگاهی برای تزریق سرم ، خون و دارو به صورت وریدی است و در اندازه ها و رنگ های مختلف موجود است. در این روش از یک کیسه مخصوص نیز استفاده می شود.

بعد از فصد خون با آنژیوکت ، خون را می توان در یک کیسه جمع آوری کرد و به مکان های دیگر منتقل کرد. این کیسه ها استریل هستند و از تأثیر عوامل خارجی بر خون جلوگیری می کنند.

تاکنون تحقیقاتی مبنی بر اینکه عوارض لخته شدن خون با آنژیوکت با عوارض لخته شدن خون با تیغ متفاوت است انجام نشده است، اما برخی از افرادی که می خواهند این روش را انجام دهند ، به دلیل قدمت تیغ زنی این تکنیک را ترجیح می دهند. توجه داشته باشید که فصد خون با آنژیوکت ، به دلیل پیشرفته بودن آن با عارضه های کمتری همراه است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا

سلام من غلظت خون دارم یکی از دوستانم گفتن که فصد خون برای بهتر شدن این مشکل کاربردی شما هم تائید می کنید این موضوع رو ؟