مزایای انجام عصب کشی دندان | باشار کلینیک

همه افراد در طول زندگی حداقل یکبار به منظور اهمیت به سلامتی دندان های خود ، به انجام عصب کشی دندان اقدام کردند . در نتیجه دانستن اطلاعاتی در این زمینه می تواند بسیار ارزشمند است تا متوجه شوید که پزشک چگونه فرایند بهبود دندان ها را انجام می دهد . اما مراجعه به کلینیک معتبر نیز در سودمند بودن نتایج جراحی تاثیر گذار است که شما می تواند با مراجعه به باشار کلینیک از عفونت هسته دندان های خود رهایی یابید . با ما همراه باشید تا با معجزه عصب کشی دندان در تهران بیشتر آشنا شوید .

 

عصب-کشی-دندان

 

همه چیز درباره عصب کشی دندان ها

ابتدا باید با ساختار اصلی دندان هایتان آشنا شوید . این ساختار از سه لایه تشکیل شده اند که شامل :

 

مینای دندان : بدیهی است که نام مینای دندان که از سخت ترین ماده در بدن است ، تا به حال به گوشتان خورده است . این ماده سفید رنگ وظیفه محافظت از قسمت های آسیب پذیر دندان را به عهده داشته و تمام بخش های آن را احاطه کرده است .

 

عاج : حال که با مفهوم مینای دندان آشنا شدید می خواهیم به بررسی عاج ، که نرم تر و آسیب پذیر تر از مینا می باشد بپردازیم . این ماده زرد رنگ بوده و در افرادی که دندان قروچه می کنند با از بین رفتن مینای دندان ، عاج به راحتی قابل مشاهده خواهد بود .

 

پالپ : حال به همان بخش رسیدیم که هر گونه آسیب به این نواحی می تواند انجام عصب کشی دندان ها را حتمی سازد ؛ اما چگونه ؟ در واقع پالپ دندان بخش زنده ای می باشد که وظیفه تغذیه رسانی به دندان ها را بر عهده دارد. همچنین این ناحیه در بر دارنده عصب و رگ های خونی است که در صورت عفونت باید سریعا تخلیه شده و با مواد مخصوصی پر شود . کل این فرایند عصب کشی نام دارد .

چه زمانی انجام عصب کشی دندان ها ضروری است ؟

در نظر داشته باشید که در صورتی که آسیب وارد شده به پالپ بسیار شدید و برگشت ناپذیر باشد ، چاره ای به جز تخلیه و تمیز کردن آن و انجام عصب کشی دندان وجود ندارد . حال این آسیب می تواند به دلایل مختلفی نظیر :

 

 • در صورتی که دندان های فرد به دلایل مختلفی نظیر حادثه ، تصادف و یا زمین خوردن شکسته باشد.
 • در صورتی دندان های فرد پوسیده و میزان آن به قدری شدید باشد که به هسته دندان ها سرایت کرده باشد.
 • در صورتی که پر کردگی قدیمی دندان های فرد نشت کرده باشد و پوسیدگی در ناحیه زیر آن ایجاد شده باشد .

 

در انتها نیز خوب است بدانید که علائمی که بیمار باید در صورت ایجاد آن ها گوش به زنگ باشد تا در صورت بروز ، هر چه سریع تر به انجام عصب کشی دندان در تهران اقدام کند شامل:

 

 • درد شدید دندان ها و ورم لثه
 • درد شدید در هنگام جویدن غذا و خوردن نوشیدنی های سرد و گرم
 • لقی دندان ها و چک کردن پر کردگی های قدیمی تا میزان ترک خوردگی آن ها بررسی شود .

آیا کاهش درد بیمار را بی نیاز از عصب کشی دندان می کند ؟

یکی از موضوعاتی که بیمار را دچار تردید در رابطه با انجام عصب کشی می کند این است که افراد فکر می کنند با برطرف شدن درد دندان ها ، دیگر نیازی به عصب کشی دندان در تهران نیست و آسیب های وارد شده درمان یافته اند. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است ؛ زیرا هر چه عفونت بیشتر شود ، پالپ نابود شده و عصب ها قابلیت خود را برای ارسال پیام درد از دست خواهند داد . پس از آن ایجاد عوارض نظیر :

 

 • ورم لثه و صورت
 • ایجاد ترشحات عفونی از دندان های مورد آسیب
 • تیره شدن رنگ دندان ها

بررسی جامع مراحل انجام عصب کشی دندان

در نظر داشته باشد که هرچه در درمان عفونت های پالپ ، سهل انگار باشید ، نه تنها عفونت ها به دیگر دندان ها سرایت می کنند بلکه ممکن است پزشک ، ناچار به کشیدن دندان های بیمار شود . در این زمان بیمار باید به فکر راه حلی برای جایگذاری و انجام ایمپلنت دندان ها باشد ؛ اما بهتر است با حفظ دندان های طبیعی ، از پرداخت هزینه های بالای کاشت دندان ها در امان بمانید . مراحل انجام عصب کشی دندان ها به شرح زیر است :

 

 1. ابتدا پزشک به بی حس کردن دهان شما جهت جلوگیری از ایجاد درد برای بیمار اقدام می کند .
 2. پس از آن با ایجاد سوراخی در ناحیه تاج دندان به پالپ دسترسی پیدا می کند .
 3. حال زمان آن رسیده است که با استفاده از ابزار هایی به نام دریل و فایل ، به خارج کردن محفظه پالپ اقدام کند .
 4. به یاد داشته باشد که بعد از تخلیه پزشک باید دیواره های محفظه پالپ و نوک ریشه را تراشیده و تمیز کند.
 5. حال مراحل انجام عصب کشی دندان ها به پایان می رسد و آخرین کار این است که توسط ماده مخصوصی دندان را پر کرده و در جلوگیری از ورود آلودگی و عفونت به نواحی پالپ موثر واقع شود .
 6. پس از آن روکش مصنوعی به عنوان تاج بر روی دندان های قرار گرفته و از شکستگی و ترک خوردگی آن ها جلوگیری می کند .

آیا دندان های عصب کشی شده مجددا نیاز به درمان خواهند داشت ؟

در صورتی که دندان پزشک شما مهارت کافی در انجام عصب کشی دندان نداشته باشد ، فرآیند با موفقیت به پایان نمی رسد که از دلایلی آن می توانیم به :

 

 1. در صورتی که پالپ دندان ها به دلیل تنگی و انحنای مجرای ریشه دندان ها به خوبی تمیز نشود .
 2. در صورتی که پس از عصب کشی دندان در تهران ، پزشک روکش مصنوعی را دیر تر از حد معمول بر روی دندان ها قرار دهد .
 3. در صورتی که پوسیدگی جدیدی در دندان های فرد ایجاد شود .
 4. در صورتی که روکش مصنوعی ترک خورده و با نفوذ مواد خارجی ، آلودگی هایی وارد هسته دندان ها شود .

آیا انجام عصب کشی دندان ها در دوران بارداری امکان پذیر است ؟

باید بدانید که انجام هر گونه خدمات زیبایی در دندان های در دوران بارداری ممنوع است . حال آنکه در صورتی که مادر در این زمان با درد شدید دندان ها روبرو شود ، باید بلافاصله به درمان آن اقدام کند . اما از آنجایی که عصب کشی دندان ها با انجام عکسبرداری توسط پرتو ایکس صورت می گیرد بهتر است مادر اینکار را در سه ماه دوران بارداری خود انجام داده تا از احتمال ایجاد آسیب به جنین جلوگیری شود .

ماندگاری دندان های عصب کشی شده چقدر است ؟

بدیهی است که عصب کشی دندان ها ، آن ها را به اندازه یک دندان سالم و طبیعی با دوام نمی سازد ، زیرا ساختار آن ها اندکی ضعیف شده و نیاز به مراقبت دارد . اما نگران طول عمر و ماندگاری دندان ها نباشید ، زیرا در صورت رعایت بهداشت دهان و نکات مراقبتی ، آن ها 10 تا 15 سال عمر خواهند کرد . حال در صورتی که پزشک دندان ها را با روکش مصنوعی پوشش دهد ، میزان ماندگاری عصب کشی بیشتر خواهد شد . در انتها نیز مهارت پزشک را نیز در نظر داشته ، تا این پروسه با کمترین احتمال خطا و اشتباه انجام شود و طول عمر عصب کشی دندان بیشتر شود .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها