معجزه ای به نام حجامت

یکی از روش هایی که برای پیشگیری از سایر بیماری ها نظیر غلظت خون مناسب است و از بهترین راه ها برای از بین بردن خون کثیف می باشد حجامت است که این روش دارای انواع مختلفی بوده و فواید زیادی دارد. اما لازم به ذکر است که این پروسه حساس می باشد و باید توسط شخصی انجام شود که از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد ؛ زیرا در صورت مراجعه به فردی نابلد عوارض ناگوار آن تا مدت ها شما را درگیر خود می کند. بنابراین بهتر است این کار را با مراجعه به باشار کلینیک بهترین درمانگاه حجامت تهران و با آرامش خاطر انجام دهید تا از سایر خطرات انجام نادرست آن در امان بمانید. در پایان نیز خوب است بدانید که حجامت و خون دادن ، دو پروسه جدا از هم هستند و هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند. با ما همراه باشید تا شما را با این موضوع آشنا سازیم .

 

حجامت + کلینیک باشار

حجامت چیست؟

همانطور که اشاره شد ، این کار بمنظور خارج کردن خون اضافه در بدن فرد است. در برخی نقاط بدن احتمال تجمع خون آلوده وجود دارد ، که متخصص انجام اینکار در تهران با شناخت این ناحیه به انجام آن اقدام می کند. البته باید بدانید که یکی از دلایل اصلی ایجاد خون آلوده در بدن یا به عبارتی غلیظ شدن خون ، سبک نادرست زندگی و خوردن غذاهای نامناسب است که فرد را ناچار به انجام حجامت می کند.

اما باید بدانید که خود بدن نیز در تصفیه خون عملکرد خوبی داشته و شما می توانید با مصرف مواد غذایی مناسب نظیر عناب ، زرشک و غیره به تصفیه خون توسط بدن کمک به سزایی بکنید. در حقیقت ، پزشک متخصص ابتدا بیمار را معاینه کرده و با تشخیص مناسب ناحیه مورد نظر ، سایر پارامتر ها نظیر ترکیبات شیمیایی خون ، تنظیم هورمون و سیستم ایمنی بدن را متعادل می کند.

انواع حجامت

خوب است بدانید که به طور کلی ، حجامت به دسته خشک و تر تقسیم می شود که در نوع خشک ، پزشک در بهترین کلینیک حجامت در تهران ، از بیمار خون نگرفته و به وسیله لیوان و یا کوزه های حرارت دیده و قرار دادن آن روی ناحیه مورد نظر ، باعث کش آمدن پوست می گردد. این پروسه که به بادکش درمانی نیز معرو ف است ، گردش خون در بیمار را تنظیم کرده و بسیار مفید می باشد.

اما در نوع تر ، پزشک به خارج کردن خون کثیف بیمار اقدام می کند که خود شامل حجامت در انواع بخش های عام ، سر ، گودی کمر ، ساق پا ، پشت گوش و گیجگاهی می شود که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم :

حجامت عام : درحقیقت ، یکی از شایع ترین نوع نسبت به سایر روش ها می باشد و ناحیه دقیق آن به گونه ای مشخص می شود که پزشک کف دست خود را بین کتف بیمار قرار داده ؛ به صورتی که نوک انگشتان مهره های گردن بیمار را لمس کنند. نقطه مورد نظر در انتهای کف دست می باشد که باید برای حجامت عام ، از آن ناحیه خون گرفته شود. این نوع در تقویت سیستم ایمنی بدن ، بازسازی گلبول های سفید ، رقیق کردن خون ، افزایش گردش خون ، رفع گرفتگی های موجود خون و غیره مفید می باشد.

حجامت سر : اگر بخواهیم ناحیه این اقدام را در سر مشخص کنیم باید بگوییم که در این روش ، پزشک حجامت خوب در تهران باید یک وجب از بینی به سمت سر را اندازه گرفته و ناحیه ای که در آن آخرین انگشت فرود می آید را مشخص کند و به انجام این کار در این ناحیه بپردازد. در حقیقت ، حجامت سر به افرادی پیشنهاد می شود که به بیماری به نام خلط سودا مبتلا هستند.

حجامت گودی کمر : در این نوع ، پزشک از ناحیه انتهای ستون فقرات خون گرفته که دقت زیاد پزشک را می طلبد ؛ زیرا در صورت انجام نادرست آن ، جریان خون به شدت کاهش میابد. بنابراین ، انجام حجامت گودی کمر ، احتیاط بیش از حد پزشک را می طلبد. متقاضیان این روش درمانی ، معمولا افرادی با مشکلاتی نظیر درد در ناحیه گودی کمر ، مشکلات سیاتیک هستند که با انجام این پروسه درمان می شوند. همچنین این نوع حجامت ، از بین بردن جوش های صورت رفع فشار خون بالا و غیره مناسب می باشد.

حجامت ساق پا : در این نوع ، قسمت اصلی که باید مورد حجامت قرار بگیرد ، یک وجب بالای قوزک بیرونی پا است که روی عضلات دوقلوی شخص قرار گرفته است. این روش ، نظیر روش گودی کمر ، دقت زیادی را می طلبد و تاثیرات مثبتی نظیر جلوگیری از تجمع اخلاط سنگین سودا را شامل می شود. مزایای این کار ، آنقدر زیاد است که با دانستن آن به معجزه حجامت در درمان بیشتر بیماری ها پی می برید. حجامت ساق پا ، به طور معمول مشکلاتی نظیر واریس پا ، رفع خارش های غیر طبیعی بدن ، سیاهی دور چشم ، فشار خون بالا ، از بین بردن جوش های چرکی و غیره می باشد.

حجامت پشت گوش : پزشک در انجام این روند در ناحیه پشت گوش ، استخوانی به نام ماستوئید که برآمده است را مورد درمان قرار می دهد و از جمله نواحی پرخطر برای این کار به شمار می رود. فواید این نوع حجامت ، شامل درمان التهاب گوش ، درمان فشار خون بالا ، درمان سرگیجه های ناشی از بیماری منیر و غیره می باشد. لازم به ذکر است که این نوع ، به دلیل تحریک رگ های تولید مثل در مردان ، سطح اسپرم  آنان افزایش یافته و قوای جنسی را در مردان بیشتر می کند.

حجامت گیجگاهی : همانطور که از اسم آن پیداست ، حساسیت در قسمت گیجگاهی نیز بسیار زیاد است. پزشک در بهترین درمانگاه حجامت تهران ، با تشخیص درست ، این پروسه را در یک یا دو طرف شقیقه انجام می دهد. متقاضیان این نوع حجامت ، اغلب افرادی هستند که با بیماری های چشمی نظیر تاری چشم ، آب مروارید ، آب سیاه چشم دست و پنجه نرم می کنند. در پایان باید بدانید که انواع دیگری نیز وجود دارد که در درمان بیماری های کبد و یا کلیوی بسیار مفید است .

فواید حجامت

حجامت بعنوان درمان مکمل در کنار سایر روش های درمانی و پزشکی استفاده شده و فوائد بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • بهبود جریان خون
 • کاهش درد
 • کاهش سفتی عضلات
 • دفع سموم بدن
 • افزایش دامنه حرکتی و آرامش کلی بدن
 • افزایش گلبول های قرمز خون
 • تحریک سیستم عصبی محیطی

انواع روش های حجامت در تهران

حجامت از دیرباز بعنوان روش درمانی مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. این روش بعنوان راهکاری سنتی ، با فشار بر نقاط خاصی از بدن ، مایعات و انرژی را در بدن ، بطور یکنواختی توزیع می کند. روش های اصلی این کار شامل موارد زیر می شوند:

روش خشک. با ایجاد خلاء در فنجان و گرم کردن آن ، پس از قرار دادن فنجان روی پوست ، هوای خنک باعث کشیده شدن پوست به سمت بالا می شود.

روش تر. در این روش که با عنوان حجامت مرطوب هم شهرت دارد و معمولاً بعد از حجامت خشک انجام می شود ، برش هایی در نواحی مورد نظر ایجاد شده و فنجان روی نواحی مذکور قرار داده می شود. به این ترتیب ، خون از آن ناحیه از بدن خارج می شود.

با استفاده از سوزن. از سوزن های مخصوص طب سوزنی و فنجان ، برای این کار استفاده می شود. ابتدا سوزن ها را وارد بدن می کنند و بلافاصله فنجان روی سوزن قرار می گیرد.

با استفاده از آتش. مقداری پنبه را به الکل آغشته و بعد روشن می کنند. هوای داخل فنجان ، با این روش گرم شده و اکسیژن موجود در فنجان باعث ایجاد خلاء می شود.

با استفاده از فنجان های سیلیکونی. فنجان های انعطاف پذیر سیلیکونی ، برای این روش به کار برده می شوند. برای به حداقل رساندن کبودی ، از این روش بهره می برند. البته این روش ، اغلب با حجامت همراه است.

فرق خون دادن با حجامت چیست؟

شاید فکر کنید که تفاوت زیادی میان خون دادن و حجامت وجود ندارد زیرا در هر دو روش از بیمار خون گرفته می شود اما این یک طرز فکر غلط است زیرا در فردی که به اهدا خون اقدام می کند معمولا با هدف کمک رسانی به شخص دیگر  و داوطلبانه این کار انجام می دهد.

همچنین این فرد باید از نظر جسمانی سالم بوده تا صلاحیت اهدای خون را داشته باشد. درحالی که در این روش ، فرد برای درمان بیماری خود ناچار به انجام این روند شده و خون گرفته شده از او حاوی اخلاط و بسیار آلوده می باشد. همچنین باید بدانید که میزان خون گرفته شده در دو شخص نیز متفاوت بوده به گونه ای که در حجامت فرد 80 سی سی خون از دست داده و در اهدای خون فرد 500 سی سی خون از دست می دهد.

چه افرادی کاندید خوبی برای حجامت در تهران نیستند؟

حجامت فواید بی شماری دارد که تا اینجای کار با بیشتر آن ها اشاره کردیم ، اما در این میان افرادی نیز هستند که کاندید مناسبی برای انجام این پروسه نمی باشند. به عنوان مثال بانوان شیرده ، افراد بالای 65 سال ، بانوانی که در دوران قاعدگی می باشند و یا افردی که کم خونی شدید دارند ، بهتر است اقدام به این کار نکرده و در صورت لزوم با پزشک متخصص در باشار کلینیک مشورت کنند تا با خیال راحت و آرامش خاطر به درمان سایر بیماری های خود با انجام حجامت اقدام کنند.

نکات مراقبی قبل و بعد از حجامت

این پروسه نیز مانند سایر روش های درمانی برای اینکه بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد ، نیاز به رعایت نکات مراقبتی دارد که به شرح زیر هستند:

مراقبت های قبل از حجامت

 • وعده غذایی پیش از آن را کاملا میل کنید.
 • از خوردن فست فود و غذای چرب خودداری کنید.
 • پیش از مراجعه به کلینیک غذاهای سرد مثل مرغ ، تخم مرغ ، لبنیات و ماهی مصرف نکنید.
 • خوردن مایعات فروان از 1 ساعت قبل توصیه می شود.
 • دوش آب گرم پیش از انجام این روش درمانی برای افرادی که غلظت خون دارند توصیه می شود.
 • با پزشک خود درخصوص بهترین زمان برای انجام این روند صحبت کنید.

مراقبت های بعد از حجامت

 • امکان مصرف دخانیات تا 12 ساعت بعد وجود ندارد.
 • ورزش و فعالیت سنگین را تا 12 ساعت کنار بگذارید.
 • از خوردن غذاهای شور ، تند و سنگین خودداری کنید.
 • خوردن شربت عسل پس از درمان توصیه می شود.
 • محل زخم ها را با پانسمان های استریل ، تمیز نگه دارید.
 • استحمام را بدون مواد شوینده قوی و تنها با استفاده از آب انجام دهید.

چه مدت بعد از حجامت امکان استحمام وجود دارد ؟

تا 24 ساعت ، امکان استحمام به دلیل احتمال عفونت  وجود ندارد و پس از آن نیز صرفا با آب ، دوش بگیرید و از مواد شوینده مثل صابون یا وارد کردن فشار به محدوده درمان شده بپرهیزید.

علت بدن درد بعد از حجامت چیست ؟

از جمله عوارض جانبی پروسه که به صورت موقت تا چند روز ادامه خواهد داشت درد خفیف است.

درد ناشی از این درمان 3 دلیل عمده دارد :

 • واکنش التهابی

بدن در محل برش های ایجاد شده دچار یک واکنش التهابی می شود که به صورت تورم و قرمزی دیده می شود.

 • آسیب عضلانی

در طول حجامت احتمال وارد شدن آسیب به عضلات زیرین پوست وجود دارد که حالتی از درد و کوفتگی را ایجاد می کند.

 • ایجاد عفونت

در صورتی که زخم ها با رعایت اصول بهداشتی پانسمان نشوند احتمال ایجاد عفونت ، تب و درد وجود دارد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها