همه چیز درباره ارتودنسی دندان | باشار کلینیک

چه زمانی دندان های فرد نیاز به ارتودنسی پیدا می کند ؟ برای پاسخ مختصر به سوال تان باید اظهار کنیم که زمانی که فک بالا و پایین در جایگاه مناسبی قرار نداشته و دندان ها بسیار نامرتب چیده شده باشند فرد باید با انجام ارتودنسی در باشار کلینیک که یک مرکز مجهز با بهترین پزشکان متخصص می باشد به زیبایی لبخند و عملکرد دهان و دندان خود کمک بسزایی می کند. با ما همراه باشید تا به توضیحات تخصصی تری در این زمینه پرداخته و شما را با مزیت های انجام این پروسه آشنا سازیم .

 

ارتودنسی

 

ارتودنسی دندان چیست ؟

باید بدانید که پزشک برای انجام ارتودنسی دندان های بیمار ، با استفاده از ابزار آلات مجهز و استفاده از روش ها و تکنیک های مناسب ، به اصلاح سایر ناهماهنگی فکی می پردازد . در واقع دانستن این نکته الزامی است که در صورت عدم مرتب سازی دندان ها رعایت بهداشت دندان برای بیمار امری مشکلی می باشد که همین عامل دندان ها را در معرض پوسیدگی و خطر ابتلا به بیماری به بیماری پریودنتال قرار می دهد . علاوه بر این عوارض دیگری نیز در بیماران بروز می کنند که شامل مشکلات لثه ای ، مشکل در جویدن غذا ، مشکلات گوارشی ، ایجاد درد در سر ، گردن ، شانه ، پشت می شود که باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید . در پایان این بخش می خواهیم به چند مزایای انجام ارتودنسی بپردازیم که نظیر حفظ سلامت دهان و دندان ، ظاهری زیبا و لذت بخش ، افزایش طول عمر دندان ها اشاره کنیم .

آیا من کاندید مناسبی برای انجام ارتودنسی هستم ؟

پیش از هر چیز لازم به ذکر است تشخیص این موضوع تنها محدود به نظر پزشک متخصص تان خواهد داشت و دست بیمار جهت تصمیم گیری در این مورد کاملا بسته است . این تشخیص توسط بررسی تاریخچه کامل پزشکی ، معاینه بالینی بیمار ، بررسی مدل های گچ دندان ها و تصویر برداری اختصاصی می باشد . باید بدانید که تصمیم گیری ارتودنتیست به نظر تمام بیماران ارجعیت داشته و پی ریزی طرح درمانی صحیحی برای بیمار ، سایر مشکلات جایگذاری دندان ها رفع خواهد کرد . اگر جزو دسته های زیر هستید به احتمال بالا نیاز به انجام ارتودنسی خواهید داشت :

 

Overbite : اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که میزان هم پوشانی عمودی دندان های فوقانی بر روی دندان های پایینی زیاد است .

 

Underbite : اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که دندان های ردیف پایینی بسیار جلو تر از دندان های بالایی جایگذاری شده اند که به طور معمول به بولداگ معروف هستند .

 

Crossbite : در صورتی که دندان های بالای شما در هنگام جویدن غذا از لحاظ عرضی به خوبی روی دندان های پایینی قرار نمی گیرند.

 

Overjet : این حالت زمانی اتفاق می افتد که دندان های جلو بالایی تا حد قابل توجهی به سمت جلو کشیده شده درحالی که دندان های پایینی عقب تر هستند.

 

Open bite : این عارضه در زمانی که بین دو فک در ناحیه جلو و عقب و کناره ها باز باشد به گونه ای که این عارضه در افرادی که این در دندان های جلویی آن ها ایجاد شده است در هنگام قرار گیری دندان های آسیایی بر روی یکدیگر ، دندان های جلویی و پایینی به یکدیگر نمی رسند و فضای خالی میان این دو ایجاد می شود.

 

Misplaced midline : این عارضه در صورت هم راستا نبودن خط میانی دندان ها ی بالایی با خط میانی در دندان های پایینی ایجاد می شود.

 

Spacing : این عارضه به علت مواردی نظیر از دست دادن دندان یا رشد ناقص آن با ایجاد فاصله خود را نمایان می سازد.

 

Crowding : این عارضه که تحت شلوغی دندان نام گذاری شده است در صورتی که بیشتر از تعداد استاندارد دندان ها در یک ردیف قرار بگیرند که این موضوع منجر به پوشانندگی دندان ها توسط یکدیگر می گردد .

ارتودنسی دندان چه مزایایی دارد؟

 1. تصحیح موقعیت دندانی: اصلاح نواقص، تاج‌های رو به جلو، دندان‌های کج و همچنین اصلاح زوایای نامطلوب دندان‌ها.
 2. بهبود زیبایی و ظاهر دندان ها: ارتودنسی می‌تواند یک لبخند جذاب را طراحی کند و باعث افزایش اعتماد به نفس فرد شود.
 3. بهبود عملکرد: موقعیت صحیح دندان‌ها می‌تواند به بهبود عملکرد انفعالات دهانی و حرکت‌های فک و دهان کمک کند.
 4. کاهش خطر بروز مشکلات دندانی و فکی: ارتودنسی می‌تواند از مشکلاتی مانند تراکم دندانی، ساییدگی‌های غیرطبیعی و درد فک جلوگیری کند.
 5. تسهیل در بهداشت دهان و دندان: دندان‌های منظم بهتر قابل شستشو و تمیزکاری هستند، که می‌تواند به بهبود بهداشت دهان و جلوگیری از بروز برخی از مشکلات دهانی کمک کند.
 6. کاهش عوارض جانبی: اصلاح موقعیت دندان‌ها می‌تواند به کاهش عوارض جانبی مانند فشار بر دندان‌ها و بافت‌های اطراف آن کمک کند.
 7. توزیع صحیح فشار های دهانی: اگر دندان‌ها در جای درست خود قرار گیرند، فشارهای دهانی میان دندان‌ها و فک‌ها بهتر توزیع می‌شوند که می‌تواند در بلندمدت به بهبود سلامت دهان و دندان‌ها کمک کند.

به طور کلی، ارتودنسی دندان بهبود زندگی کیفیت شما را از طریق بهبود سلامت دهان و دندان‌ها و همچنین افزایش اعتماد به نفس تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معایب درمان ارتودنسی چیست؟

 • درمان با ارتودنسی طولانی است و ممکن است چندین ماه تا چندین سال به طول بیانجامد.
 • نیاز به مراقبت دقیق و نگهداری منظم از براکت های ارتودنسی و دندان‌ها برای حفظ نتایج درمان وجود دارد.
 • ممکن است در ابتدای استفاده از ارتودنسی ، احساس درد ، فشار یا عدم راحتی رخ دهد که با گذشت زمان بهبود می‌یابد.
 • مصرف برخی از غذاها و خوراکی‌ها ممکن است در طول درمان محدود شوند، از جمله مواد لزج یا سخت که می‌توانند به براکت های ارتودنسی بچسبند و به آنها آسیب برسانند.
 • در صورت عدم رعایت بهداشت دهانی، خطر عفونت‌های دهانی افزایش می‌یابد.
 • درمان با ارتودنسی هزینه‌ی قابل توجهی را به همراه دارد.

درمان دندان ها با ارتودنسی

پیش از هر چیز باید بدانید که ارتودنسی ها انواع مختلفی داشته که پزشک با توجه به سن ، خصوصیات فیزیولوژیک ، میزان بد فرمی ظاهری دندان ، نوع مناسب ارتودنسی را برای او در نظر می گیرد و نحوه انجام درمان آن با وارد کردن فشار تدریجی بر دندان ها و فک به جایگذاری صحیح دندان ها کمک می کند . در حقیقت هدف اصلی ارتودنتیست تشخیص درست ، پیشگیری از عوارض پیش آمده و درمان ناهنجاری های موجود در فک بیمار است . حال زمان آن رسیده است که انواع ارتودنسی نظیر ثابت ، متحرک ، ارتودنسی سرامیکی ، ارتودنسی کامپوزیتی ، ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف اشاره کرد که البته ارتودنسی ثابت خود به روش های Roth ، Edgewise، straight  و دیمون قابل اجرا می باشد  .

در چه زمانی انجام ارتودنسی هم زمان با جراحی انجام خواهد شد ؟

باید بدانید که انجام ارتودنسی در دو دسته تصحیح دندان ها و یا درمان ناهنجاری های فکی صورت می گیرد که بر حسب تشخیص پزشک در یکی از دسته ها قرار خواهید گرفت ؛ اما در نظر داشته باشید که زمان مراجعه به پزشک برای درمان ناهنجاری های دندانی و فکی بسیار مهم است زیرا در صورتی که فرد به اقدام به موقع برای رفع ناهنجاری ها بپردازد می تواند به اصلاح دندان ها تنها با قرار دادن ارتودنسی اقدام کند ؛ اما در صورت اقدام دیر و عدم همکاری با پزشک برطرف شدن ناهنجاری ها فکی با استفاده از روش ارتودنسی هم زمان با جراحی انجام خواهد شد .

بهترین سن برای انجام ارتودنسی چه زمانی می باشد ؟

لازم به ذکر است که بهترین سن برای انجام ارتودنسی در دوران کودکی می باشد زیرا در این زمان دندان ها آمادگی لازم را برای قرار گیری در جایگاه مناسب را دارند از همین رو انجام این پروسه در بازه سنی 8 تا قبل از سن بلوغ بهترین گزینه می باشد ؛ اما نگران نباشید زیرا ارتودنسی برای افراد بزرگسال نیز تاثیر گذار است و تمامی افراد می توانند با مراجعه به پزشک مناسب به زیباسازی دندان ها اقدام کنند ؛ اما باید توجه داشته باشید که زمان رسیدن به نتیجه دلخواه در بزرگسالان بیشتر از کودکان و فرد باید صبوری لازم را برای برخورداری از نتیجه مطلوب داشته باشد .

مدت زمان انجام براکت گذاری ارتودنسی دندان ها چقدر طول می کشد ؟

زمان قرار گرفتن ارتودنسی بر روی دندان ها بر اساس نوع ناهنجاری موجود در دندان ها نوع ارتودنسی که پزشک برای بیمار تشخیص داده است و غیره متغیر خواهد بود . به عنوان مثال در صورتی که فرد تنها مشکلات فکی و دندانی داشته باشد ، رفع این عوارض به طور جداگانه یک سال و نیم زمان خواهد برد در غیر این صورت بیمار برای رفع مشکلات دندانی تنها با طی کردن یک سال و نیم به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید .

 

در انتها خوب است بدانید که فرآیند انجام ارتودنسی خیلی سریع و در 30 دقیقه انجام خواهد شد و بیمار باید تنها برای داشتن دندان های هماهنگ و یک ردیف صبور بوده تا به نتایج دلخواه خود برسد . در انتها در نظر داشته باشد که براکت های ارتودنسی مشکلات گفتاری را برای فرد ایجاد نخواهد کرد و فرد در روز های ابتدایی ممکن است اندکی نوک زبانی صحبت کند که با عادت کردن به آن بعد از چند روز صحبت کردن وی به حالت اولیه بازمی گردد ؛ اما عادت کردن در برخی از انواع ارتودنسی ممکن است اندکی زمان بر باشد که ارتودنسی لینگوال از آن دسته می باشد .

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
M.M68

سلام وقت بخیر کلینیک شما خدمات ارتودنسی بدون جراحی فک هم انجام میده؟